Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/eco4you/public_html/system/database/mysql.php on line 6
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/eco4you/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/eco4you/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/eco4you/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/eco4you/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/eco4you/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/eco4you/public_html/index.php on line 177Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/eco4you/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/eco4you/public_html/system/library/currency.php on line 45 Blog
Váš košík je prázdny!
Vitajte, môžete sa prihlásiť alebo vytvoriť účet.

Blog

ROZPRÁVKOVÝ DOMČEK Z HLINY ZA 200€

Je vôbec možné postaviť v súčasnej dobe dom za niekoľko desiatok až stoviek eur? Ak aj áno, bude tento dom spĺňať kritéria pre spokojné bývanie. Vďaka Michalovi Buckovi znie odpoveď áno.

 

Počujete správne, rozprávkový domček z hliny sa dá postaviť už za 200€. Takýto skromný príbytok síce nebude tým najkomfortnejším a ani od vybavenia nemôžete očakávať úplný štandard, no bývanie ponúkajúce sebestačnosť a nezávislosť na slušnej vidieckej úrovni to určite bude. V počiatkoch by to mnohí považovali za bláznivý nápad, no dnes stojí dom na svojom mieste a ponúka svojmu majiteľovi pekný rozprávkový domov. A navyše za skvelú cenu.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skvelý nápad za málo peňazí

 

Michal Buck, aktuálne umelecký učiteľ na dôchodku, prišiel s veľmi zaujímavým nápadom. Rozhodol sa postaviť rozprávkový hlinený domček s minimálnymi finančnými investíciami. Jeho nápad sa podarilo zrealizovať do reálneho výsledku, ktorým je práve tento domček. Náklady na vznik domu sa pohybovali pri sume 200€ a boli by ešte nižšie, keby mal pán Buck dostatok materiálov. Aj tak je táto suma len zlomkom toho, za aké vysoké čiastky sa dnes stavajú rodinné domy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dom postavený zo zeme

 

K vzniku podobného rodinného domu potrebujete len nápad, prírodné materiály a chuť do práce. Čo sa týka spomínaných materiálov, domček je postavený z predmetov pozbieraných v okolitých lokalitách. Sklá na okná z kamiónu, podlaha z dosiek starej lode, slama z miestneho poľa a samozrejme mnoho ďalších častí z dreva sú základom tohto jednoduchého domu. Náklady vznikli akurát na doplnenie slamy a kúpu klincov. Možno by sa niektorí sťažovali, že v dome nie je plyn a elektrina, no to nie je až taká prekážka. Blízky potok je zdrojom čistej vody a pec na drevo kúri bez problémov. K výstavbe hlineného domčeka nepotrebujete ani platiť firmy, pretože niekoľko šikovných a odhodlaných rúk to zvládne celkom rýchlo aj bez profesionálov. Ideálne rozprávkové bývanie ako kedysi za čias našich predkov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobných domov je na svete viac

 

Dielo Michala Bucka nie je ojedinelým domom tohto druhu. Viac ľudí v rôznych kútoch sveta nie je spokojných s aktuálnymi cenami nehnuteľností a takisto ich trápi aj neohľaduplnosť realitného sektora. Ako ekologická odpoveď prichádzajú hlinené a slamené domčeky vznikajúce v USA, Austrálií aj Európe. Môžu vyzerať odlišne a využívať iné metódy výstavby, no spája ich to najdôležitejšie, šetrnosť k prírode a majiteľovej peňaženke zároveň. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odkaz Michala Bucka pre ďalších je jasný: „Zem nemusí trpieť kvôli stavbe domu, stačí ho postaviť zo zeme.“ Sám autor verí, že jeho dielo bude správnym príkladom ako stavať ekologicky a neminúť pri tom veľa peňazí. Síce sa treba trochu uskromniť, no na druhej strane budete mať lacné a zdravé bývanie v pokoji a rozprávkovom štýle.

 

Text : Róbert Bosák

Zdroje : Michal Buck

Foto : ecoprodukt.sk, dziennikrolnyczy.pl, slamenedomy.cz, ozartur.sk

 

BMW predstavili bambusovú solárnu garáž so 100% využitím slnečnej energie

Prvé elektrické BMW i3 dorazilo do USA a pri tejto príležitosti bola odhalená prvá nabíjaciasolárna garáž. Parkovací prístrešok je pokrytý výkonnými solárnymi panelmi glass-to/glass a využíva všetku slnečnú energiu aj v prípade, ak je vozidlo plne nabité.

Múdra garáž dokáže presmerovať prebytočnú solárnu energiu do domácnosti

Obnoviteľný zdroj, ak zistí, že je auto nabité, presmeruje prebytočnú energiu do domácnosti, čím napomáha k zníženiu spotreby energie z verejnej siete. BMW a solárne parkovanie obsahuje dizajnové prvky z elektromobilov modelov i3 a i8. Prístrešok je vyrobený z bambusu, teda obnoviteľnej a prírodne odbúrateľnej suroviny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Energia zo solárnej strechy je cez regulátor solárneho nabíjania Wallbox Pro smerovaná buď do akumulátorov vozidla, alebo do domácnosti.

BMW zatiaľ neodhalilo to najzaujímavejšie: Cenu solárneho prístrešku.

zdroj: http://inhabitat.com/bmw-unveils-bamboo-solar-carport-to-charge-electric-vehicles-with-the-sun/


IKEA bude predávať solárne panely, aj pre domácnosti

Balíček na kľúč sľubuje domácnostiam ekonomické úspory a čiastočnú nezávislosť na energetických podnikoch.


ilustracne foto 

Foto: Ilustračné - SITA/AP

LEIDEN, BRATISLAVA. Svet plochých škatúľ s nábytkom a bytovými doplnkami IKEA môže čoskoro zmeniť aj vaše pocity pri pripájaní elektrických spotrebičov. Možno aj preto, že elektrina, ktorú budete čerpať, pochádza zo solárnych panelov na vašej streche.

Nadnárodný predajca nábytku oznámil, že svoju pozornosť v najbližších mesiacoch upriami na solárne systémy určené pre domácnosti. V priebehu 18 mesiacov chce naštartovať konzultácie, predaj a montáže v ôsmich krajinách Európy, v ktorých chce nadviazať na pilotný projekt, ktorý už nejaký čas beží v Británii.

Ponuka na kľúč

Myšlienka je jednoduchá. Prídete do obchodného domu, urobíte s konzultantom energetický audit vašej domácnosti a na konci je ponuka na kľúč.

Montážnici vám namontujú na strechu fotovoltaické panely a domácnosť osadia výbavou, ktorá zaistí, aby ste mohli čerpať vašu vlastnú energiu.

To všetko prebieha v spolupráci s čínskym výrobcom Hanergy. Za cenu približne 6400 eur možno rátať s kompletnou dodávkou systému, ktorého nominálny výkon je 3,36kW. Práve takáto základná ponuka sa osvedčila v Británii aj napriek tomu, že nejde o krajinu, pre ktorú by bol typický prebytok slnečného žiarenia.

„Vieme, že naši zákazníci chcú šetriť energiu a žiť vo svojich domovoch zodpovedne," hovorí Peter Agnefjäll, riaditeľ spoločnosti IKEA. „S radosťou preto môžem povedať, že chystáme domáce solárne systémy pre zákazníkov v ďalších ôsmich krajinách.“

Ekológia a úspora

Na ktoré krajiny sa firma v tejto fáze rozvoja zameria, nie je známe. Hovorí sa o Švajčiarku a Holandsku, zvyšok bude závisieť na prieskumoch, ktoré firme ukážu trhy s najväčším potenciálom.

Kým Britov ženie vpred snaha o dosiahnutie ekologického chodu domácností, v iných krajinách môže byť motorom snaha dosiahnuť energetickú úsporu či nezávislosť. Zmena tváre vidieka však v súvislosti so solárnymi panelmi na strechách vyvoláva vášnivé diskusie o strate malebnosti a typického rázu vidieckeho prostredia.

IKEA v súvislosti s ohlásením svojich plánov v segmente energetiky zverejnila aj plány na výber materiálov na výrobu nábytkov a bytových doplnkov. Do roku 2020 by chcela kompletne uzavrieť životný cyklus produktov ich recykláciou.

Zdroj:http://tech.sme.sk/


Turistický portál HIKING.sk predstavuje niektoré naše produkty


 

ECOTOUR s Thomasom Puskailerom, eco4you a ďalší partnermi učia deti ako separovať a ako chrániť životné prostredie.


 

Aj v roku 2013 sme boli hrdým partnerom filmového festivalu EKOtopfilm..


 

Turistický portál TOURISTPORTAL.EU testoval náš Solarstrap SS-W204


 

Turistický portál HIKING.SK testoval naše multifunkčné zariadenie RAPTOR

Back to Top

Pri nákupe v našom eshope nad 100 EUR doprava v rámci Slovenska zdarma!